Zabrze jest miastem położonym na Górnym Śląsku i zaliczane jest do ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej. Jest jednym z bardziej zaludnionych miast na Śląsku. Zabrze uzyskało prawa miejskie w 1922 roku. Miasto obecnie dzieli się na 18 dzielnic, które stanowią jednostki pomocnicze miasta. O bogatej historii miasta nie dają zapomnieć zabytki – obiekty poprzemysłowe czy sakralne.
Rozwój gospodarczy miał swój początek w XVIII wieku wraz z inwestycjami w przemysł wydobywczy, hutniczy. Powstały kopalnie Królowa Luiza oraz Amalia (zlikwidowana na rzez Concordii). Do odwadniania kopalń z rejonu oraz spływu węgla uruchomiono podziemny szlak wodny. W drugiej połowie XIX wieku powstały kolejne inwestycje przemysłowe. Wtedy to zaczęła działać huta Redena, fabryka szkła, lin stalowych oraz zaczęto wydobycie w kolejnych nowopowstałych kopalniach: Hedwigswunsch oraz Ludwigsglück – późniejszy Ludwik. Obok nowych kopalni powstawały także walcownie i kuźnie. Pod koniec XIX wieku, w mieście uruchomiono elektrownię, koksownię i stalownię. Kilkanaście lat później otwarto kolejną kopalnię – obecnie KWK Makoszowy.
Industrialny charakter miasta wabi rzesze turystów do zwiedzenia zabytkowych kopalni i sztolni. Zabrze zasłynęło na świecie za sprawą Zbigniewa Religi, który to w 1985 roku dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca w zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii. Turyści zwiedzający zabytkową kopalnię Guido czy sztolnię “Królowa Luiza” chętnie biorą udział w spektaklach i koncertach w Domu Muzyki i Tańca oraz w Filharmonii zabrzańskiej.
Gratulacje!